Kapcsolatfelvétel

Zárbetét átkódolás

Zárbetétek összehasonlítása: Mi a különbség a biztonsági és a sima zárbetét között?

Biztonsági zár átkódolás

A zárbetét, az az egység a zártestben, amibe belerakjuk a kulcsot, hogy az ajtó kinyíljon. Alapvetően két fő kategóriát különböztethetünk meg: az alap zárbetétet és a biztonsági zárbetétet. Az első pillantásra elég hasonlóak, de fontos különbségek rejlenek.

Az alap zárbetét az alapvető mechanika, ami nagyjából 200 éve minimális változásokkal, ugyan úgy használjuk. Nem rendelkeznek speciális védelemmel a leggyakoribb betörési technikák ellen. Így az ilyen zárak könnyebben feltörhetők a megfelelő eszközökkel és módszerekkel.

Az alap zárakhoz tartozó kulcsok általában szabványos fogazattal rendelkeznek, és nincs rajtuk semmilyen speciális kialakítás, amely megakadályozná a kulcs másolását. Persze mindez nem feltétlenül rossz dolog. A könnyebb másolás olcsóbb árakkal is jár. A konyha ajtajára, vagy egy szeméttárolóhoz nem kell semmilyen különleges védelemmel ellátott zár.

Biztonsági zárbetétekről röviden

A biztonsági zárbetét egy fejlettebb technológiájú zártípus, amelyet kifejezetten a betörés elleni védelem érdekében terveztek. Az egyik feltörési technika a fúrás. Egy kb 3mm-es fúrófejjel a zárbetétet a henger és ház találkozásánál szépen átfúrják, hogy a csapokat megsemmisítsék. Onnantól egy csavarhúzóval elfordítható a zár. Ezt például keményebb anyagokkal egyensúlyozzák, amin elég nehéz átfúrni.

Törés a leggyakoribb technika, amikor is a zárbetétet a középen a legkisebb keresztmetszetnél kettétörik, így az gyakorlatilag kiesik az ajtóból. Meglepő, de sokszor egyszerűbb eltörni a zárat, mint betörni az ajtót. Bár a biztonsági zárat erősebb fából faragják, az igazi védelem ebben az esetben, hogy a zár eltörésével, nem lesz átjárható az ajtó. Van, hogy úgy van tervezve, hogy egy bizonyos ponton törjön el, és van olyan is, ami nagyon sok ideig (akár órákig is) ellenáll az eltörésnek, így továbbra is zárva marad az ajtó.

A harmadik az igazi úriember betörő eszköze: a finomnyitás. Speciális eszközökkel nyúlnak a szerkezetbe, és megpróbálják a kulcs fogait, furatit szimulálni. Anélkül hogy többet mondanánk, a biztonsági zárbetétek speciális belső mechanizmussal rendelkeznek, amelyek ellenállnak ezeknek a módszereknek.

Zárbetét átkódolás

Biztonsági Zárbetétek Fajtái és Jellemzői

Az Elzett zárbetétek már egy régi ismerősök a piacon. A vállalat 1901-es alapítása óta épületzárakban utazik. Kicsit félreértés, hogy a vállalat teljesen Magyar. Bár az eredete hazai, már évek óta egy külföldi cégcsoport tagja.

Több mint 35 éve szélesítve a választékát, ezek a biztonsági zárbetétek népszerű választásnak bizonyultak az idő teltével. A zárbetétek különböző biztonsági szintű változatokban érhetők el, attól függően, hogy milyen védelmet szeretne biztosítani az ingatlanok számára.

Zárbetét vásárlásakor észrevehetjük, hogy a termék dobozán különböző szám/szám megjelölések vannak. Ez azt mutatja hogy a zárbetét két oldala hány mm hosszúságú a rögzítési ponthoz képest. Vagyis egy Elzett 751 zárbetét 30/55 egyik oldala 30 mm, míg a másik oldala 55 mm hosszú. A megfelelő méreteket az ajtó vastagsága és az ajtó vasalata (kilincs, rozetták), ill. a rögzítő csavar elhelyezkedése diktálják. Nem jó, ha túlzottan ki áll az ajtóból, és az sem, ha túl rövid.

A zárbetét másik elbírálási pontja a csapok száma, amik a zármechanizmus részei. Ezek a csapok (tűcsapok vagy rugós csapok) a zárbetéten belül helyezkednek el. Minél több csap van egy zárbetétben, annál nehezebb feltörni, mivel bonyolultabb a csapok elhelyezkedése és az illeszkedésük. Az alapvető zárbetétek 5 csaposak, de a magasabb biztonsági kategóriájú zárak akár 6-7 csappal is rendelkezhetnek. Persze minél több a csap, annál kifinomultabb a kulcs is, és annál drágább a másolása.

A legnépszerűbb zártípus az Elzett 751. Maga a megtestesült alap; egyszerű, bárhol beszerelhető, javítható, sztenderd 30/30-as kivitelezésben. Bár ugyan emiatt sokan azt mondják, hogy nagy értéket nem szabad rábízni.

A Mul-T-Lock 7x7 biztonsági zárbetét már egy fokozattal feljebb van, és minden európai szabványnak megfelelnek. Míg az 751-es általánosan csak sárgarézből van bevonat nélkül, a Mul-T-lock nikkel bevonattal is kapható. A Mul-T-Lock gyár palettáján rengeteg zárbetét típus szerepel, egészen a legmodernebb, elektronikával vezéreltig is.

Zárbetét átkódolás

Zár átkódolás

Zárbetétek átkódolásakor egyidejűleg megváltozik a kulcs, amivel az ajtót nyitni-zárni lehet. Ez a megoldás szükségessé válhat;

  • Abban az estben, amikor egy meglévő zárhoz nagy számú kulcsot használnak, a zárbetét elkopott, de a kiosztott kulcsokat kívánják továbbra is használni. (Pl.: társasházaknál) Ilyenkor azonos típusú új zárbetét kódját megváltoztatjuk a forgalomban lévő kulcsokhoz.
  • Történhet kényelmi szempontból, amikor az ingatlan zárait egyetlen kulccsal kívánják működtetni.
  • Biztonsági zárbetét kártyájának elvesztésekor további kulcsok nem másolhatók, ilyenkor szükség lehet egy költségkímélőbb megoldásra, a zárbetét átkódolására új kulcsgarnitúrához, amelyhez új biztonsági kártya is tartozik.
  • Kulcselvesztés esetén is megnyugtató megoldás lehet az átkódolás, mert aki megtalálja az elveszített kulcsot, a zárat nem tudja kinyitni.

Átkódolás szükségessé válhat kéttollú kulccsal működő biztonsági záraknál, bútorzáraknál, autózáraknál, lakatoknál is. A szükséges feltételek megléte esetén ezek átkódolását is vállaljuk.